یکی از چالش‌های مهم و اساسی برای آن دسته از مشاغلی که به دنبال ذخیره سازی و حفظ کیفیت محصولاتشان هستند، ساخت  و نحوه اجرا سردخانه متناسب با شرایط آن‌ها است. اگرچه سردخانه‌ یک فناوری پیچیده نیست اما ساخت و نحوه اجرا سردخانه نیاز به دقت بالا و برنامه ریزی  دارد. به همین دلیل این کار ممکن است برای صاحبان مشاغل چالش برانگیز و دشوار باشد. در این مقاله تلاش کردیم مانند یک راهنمای جامع و گام به گام، شما را با نحوه اجرای سردخانه آشنا کنیم.  پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

آشنایی با انواع سردخانه

با توجه به نیاز مشاغل مختلف طبیعی است که سردخانه‌های متفاوتی  از لحاظ دما، اندازه و عملکردی وجود داشته باشد.  در این بخش از مقاله به طورمختصر شما را با انواع سردخانه آشنا خواهیم کرد.

سردخانه بالای صفر

همانطور که از نامگذاری این نوع از سردخانه متوجه شدید،  برای محصولاتی مانند داروها، سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات وغیره کاربرد دارد که در دمای بیشتر از صفر کیفیت آن‌ها حفظ می‌شود.

سردخانه زیرصفر

این نوع از سردخانه نیز  برای محصولاتی مانند انواع گوشت، بستنی، خرما و غیره است که در دمای زیر صفر کیفیت آن‌ها حفظ می‌شود و سالم می‌مانند.

سردخانه صنعتی

سردخانه‌های صنعتی به سردخانه‌هایی گفته می‌شود که برای سوله‌های بزرگ طراحی و اجرا شوند. این نوع از سردخانه‌ها حجم بسیاری زیادی از موادغذایی را نگهداری می‌کنند.

سردخانه کوچک

همانطور که از نام آن پیداست سردخانه کوچک برای محیط‌های مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز پخش و هر بخشی که محصولاتی با حجم کمتر نگهداری می‌شود، کاربرد دارد.

 

مراحل ساخت واجرای سردخانه

به طور کلی در نحوه اجرا ساخت سردخانه، مراحلی مانند انتخاب مکان موردنظر، شناسایی نیازها، در صورت لازم اخذ مجوز، مشورت و  کمک گرفتن از متخصصین، انتخاب تجهیزات مناسب و نصب تجهیزات را لازم است طی کنید. در ادامه به نکاتی که پیش از ساخت و اجرای سردخانه لازم است بدانید می‌پردازیم.

 شناسایی دقیق نیازها

قبل از اجرای سردخانه، مدت زمان مشخصی را به شناسایی و ارزیابی نیازهایتان ماننده ظرفیت سردخانه با توجه به مکان انتخاب شده، دمای موردنظر و غیره. اختصاص دهید. گاهی اوقات هم نیاز هست که در بخش های مختلف سردخانه، تنظیمات دمایی متفاوتی وجود داشته باشد.زمانی که اطلاعات کاملی درباره دمای مناسب موردنیاز محصولتان داشته باشید (تهویه و دمای مناسب وغیره) می‌توانید تجهیزات مناسب شرایطتان را پیدا کنید.

 

 انتخاب و نصب تجهیزات

به طورکلی در این مقاله منظورمان از تجهیزات، قطعات فنی سردخانه (مکانیکی و الکتریکی) و بدنه‌ی سردخانه است. پس از برنامه ریزی و انتخاب مکان موردنظر، تجهیزات انتخابی در نحوه اجرا سردخانه تاثیر گذار است. مهم است که این تجهیزات مناسب با محیط و نیازهای شما باشد تا سردخانه عملکردی که مدنظرتان هست را داشته باشد. توصیه می‌کنیم که حتما از متخصصین کمک بگیرید. برای مثال وقتی عایق بندی به درستی انجام نشود اتلاف انرژی قابل توجهی رخ خواهد داد یا لازم است نصب دیواره ی سردخانه توسط یک متخصص حرفه‌ایی انجام شود تا روند این کار به خوبی کنترل شود.

خوب است بدانید هر چه دمای موردنظرتان پایین تر باشد دیواره‌ی سردخانه ضخامت بیشتری خواهد داشت. از طرفی دیگر بسته به دمای موردنظرتان، وقتی دیواره خارجی در ارتباط مستقیم با هوای آزاد باشد، ضخامت آن ممکن است کاهش یا افزایش داشته باشد.

یکی دیگراز مواردی که لازم است به آن توجه کنید، کف سردخانه است، چرا که جزو زیرسازی سردخانه محسوب می‌شود و که باید عایق مناسبی برای آن در نظر بگیرید و یا باید لوله هایی افقی در قسمت کف سردخانه قرار بگیرد، این کار مانع از یخ زدگی خواهد شد.

از سایر تجهیزات مهم سردخانه می‌توان به  تابلو برق اشاره کرد. استفاده از تابلوبرق در مکان‌های صنعتی ضرورت دارد. تابلو برق مانند یک جعبه فلزی است که دمای داخل سردخانه را تنظیم می‌کند. از دیگر کاربردهای تابلوبرق می‌توان  مانع شدن از یخ زدگی تاسیسات و همچنین محافظت از بخش های اصلی سردخانه مانند کمپروسور و الکتروموتورها نام برد. لازم است قبل از نصب تابلو برق از نحوه سیم کشی و جای گذاری مناسب هر قطعه اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

 

نصب سیستم مبرد

در اجرای سردخانه، بعد از آماده سازی بدنه، نوبت به نصب قطعات برای راه اندازی سیستم سرمایشی می‌رسد.. در بیشتر سردخانه ها سیستم سرمایشی به صورت سیکل عمل می‌کند که شامل 4 فرایند ترمودینامیکی است و هر کدام یک از این فرایندها در یکی از بخش‌های اصلی سردخانه انجام می‌شود. منظور از بخش‌های اصلی  کندانسور، شیر انبساط، کمپرسور و اوپراتور است. در ادامه به طور مختصر هرکدام را شرح خواهیم داد.

کندانسور

کندانسور نوعی مبدل حرارتی است یعنی به کمک حذف گرما، دمای گاز را کاهش داده و گازرا به مایع تبدیل میکند. کندانسور  هوا خنک (کندانسور هوایی)، کندانسور آبی و کندانسورتبخیری از انواع کندانسور سردخانه‌ایی هستند.

شیرانبساط

این بخش از سردخانه کنترل میزان ورودی مبرد به اوپراتور را به عهده دارد. به طورکلی 3 نوع اکسپنشن ولو یا شیر انبساط  داریم که شامل لوله موئین، ترمواستاتیک والکترونیکی می‌شود.

کمپرسور

کمپرسورها وظیفه دارند در سیستم انتقال حرارت، مبرد را جابجا کنند. آن‌ها انواع مختلفی دارند و در اجرا سردخانه، از کمپرسورهایی مانند اسکرو، دومرحله ایی، روتاری، اسکرال و غیره استفاده می‌شوند.

اوپراتور

اوپراتور وظیفه دارد گرما را از محیط سردخانه بگیرد و به بیرون انتقال دهد. به این ترتیب محصولات شما خنک نگه داشته می شوند.

 

قیمت ساخت و اجرای سردخانه

 

ساخت و اجرا سردخانه بسته به به عوامل مختلفی مانند تجهیزات، نیاز و شرایط شما متغیر است، در این زمینه می‌توانید روی متخصصین دی کول حساب کنید و در کمترین زمان ممکن از قیمت روز ساخت و اجرا سردخانه مطلع شوید.

 

جمع بندی

سردخانه‌ها فناوری پیچیده‌ایی ندارند اما لازم است پیش از ساخت، با نحوه اجرا سردخانه آشنا شوید و با آگاهی در این راه قدم بگذارید تا متحمل هزینه‌های بیشتر نشوید. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از عملکرد سردخانه در طولانی مدت، از مراکز معتبر و متخصصین کمک بگیرید.

برای آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر از نحوه اجرا سردخانه، تجهیزات موردنیاز و همچنین قیمت ساخت سردخانه، متخصصین دی کول در کنار شما هستند و در کمترین زمان ممکن این اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهند داد. برای استعلام از مشاورین با شماره 7768001 تماس بگیرید یا شماره تماس خود را  در فرم تماس با ما ثبت کنید.