کولرگازی یک نوع از دستگاه تهویه است. این دستگاه گرما را از اتاق می‌گیرد و در خارج از اتاق آن را دفع می‌کند. در برخی از دستگاه‌های کولرگازی می‌توان این چرخه را معکوس کرد؛ به این صورت که کولر تبدیل به پمپ حرارتی می‌شود و در فصل زمستان می‌توان از آن برای گرمایش استفاده کرد.

کولر گازی انرژی بسیار بالایی مصرف میکند. دستگاه کولر گازی از4 قسمت تشکیل شده است: قسمت اول این دستگاه یک بخار کننده است که وظیفه جذب گرمای هوا را دارد. قسمت دوم یک کمپرسور است، وظیفه کمپرسور افزایش دمای بخار ماده سرمازا است. همچنین دارای یک کندانسور و یک دمنده می‌باشد. فرایند سرما سازی در کولر گازی دقیقا مانند یخچال است به این صورت که از تبدیل مایع به گاز سرما تولید می شود.

کولر گازی‌ها انواع مختلفی دارند اما ۳ مدل رایج کولر گازی‌ها عبارتند از:

  • کولر گازی‌های یک تکه
  • کولر گازی های دو تکه که با آنها اسپیلت هم می گویند
  • کولرهای پرتابل یا همان قابل حمل

به کولر گازی های یک تکه کولرهای پشت پنجره ای هم می‌گویند از این کول‌ها اغلب در پشت پنجره استفاده می‌شود. هنگام خرید این کولر‌ها باید به ابعاد پنجره توجه کنید. گونه‌های یک تکه نسبت به دیگر مدل‌های کولر گازی مصرف برق بیشتری دارند.

کولر گازی یا کولر آبی؟

همانطور که میدانید کولرهای آبی رطوبت محیط را افزایش می‌دهند و در مناطقی که خشک هستند کولرهای آبی بسیار پرکاربرد هستند. اما کولرهای گازی بر خلاف کولرهای آبی رطوبت را افزایش نمی دهند و اغلب از کولرهای آبی در مناطق شرجی استفاده می‌شود.

مزایای کولر گازی

یکی از مهمترین مزیت‌های کولر گازی این است که شما به وسیله آن می‌توانید به صورت مستقل دما را در محیط کنترل کنید. متناسب با سلیقه و نیاز افراد در محیط می‌توانید شرایط دمای متفاوتی را ایجاد کنید.

سرعت بالا در خنک کردن محیط

از مهمترین مزایای کولر گازی سرعت بالای این کولرها در مدت زمان کوتاه برای خنک کردن محیط است. این دستگاه در زمان کوتاه بخش بزرگی از محیط را خنک می‌کند. این در صورتی است که دیگر دستگاه‌های سرمایشی مانند پنکه و کولر آبی این امکان را ندارند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که می‌خواهید بلافاصله بعد از روشن شدن کولر محیط خنک شود استفاده از کولرهای گازی برای شما بهترین گزینه است.

بی صدا

نسبت به دیگر وسایل های سرمایشی به خصوص کولرهای آبی کولرهای گازی کاملاً بی صدا هستند. زمانی که کولرهای گازی روشن هستند هیچ صدایی شما را آزار نمی‌دهد. کولرهای آبی به محض روشن شدن صداهای مختلفی از خود تولید می‌کنند که آسایش و آرامش شما را برهم می‌زند.

نصب ساده و آسان

شما در هر زمانی که بخواهید می‌توانید در هر قسمت از محیط خانه و یا محل کار خود نصب کولر گازی را انجام دهید. در حالی که برای استفاده از کولرهای آبی حتما به دریچه کولر نیاز دارید و اگر ساختمان دریچه کولر آبی نداشته باشد به راحتی نمی توانید از این وسیله سرمایشی استفاده کنید. اگرچه نصب کولر گازی دردسر های خاص خودش را دارد اما نصب آن یک کار آسان و شدنی است.

کم شدن تعداد حشرات

زمانی که هوای محیط بدون مرطوب شدن خنک می شود تعداد حشرات در فصل های گرم به طور قابل توجهی کم می‌شود. بنابراین اگر هجوم حشراتدر فصل‌های گرم سال شما را کلافه می‌کند یا این که فرزند کوچک دارید انتخاب کولر گازی برای شما یک گزینه عالی است.

معایب کولر گازی

مزایای استفاده از کولر گازی را نمی توان نادیده گرفت اما این به این معنی نیست که از معایب آن چشم پوشی کنیم. در این قسمت به بررسی معایب کولرهای گازی می‌پردازیم. بنابراین اگر قصد خرید کولر گازی دارید بهتر است که بادقت معایب و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهید.

قیمت بالا

از مهمترین معایب کولرهای گازی می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد. کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی و پنکه قیمت بالاتری دارند، قیمت بالای کولرهای گازی باعث می‌شود بسیاری از افرادی که قصد خرید کولرهای گازی را دارند به خاطر محدودیت بودجه از خرید آن صرف نظر کنند، اما با توجه به مزایای مهم کولرهای گازی بهتر است که با وجود قیمت بالا انتخاب شما کولرهای گازی باشد.

مصرف بالای برق

یکی دیگر از معایب کولرهای گازی استفاده زیاد از برق است. کولرهای گازی قدیمی مصرف برق بالایی دارند اما در مدل‌ها و برندهای جدید کولر گازی این مشکل تا حد بسیار زیادی رفع شده است. بنابراین اگر شما به تازگی قصد خرید کولرهای گازی را دارید بهتر است از برندهای معروف و معتبر خریداری کنید.

نکته‌ای که در هنگام خرید کولر گازی باید به آن توجه داشته باشید نمودار انرژی کولرگازی است. کولر گازی هایی که با تکنولوژی و فناوری های جدید و به روز تولید شده اند نمودار انرژی بهینه‌ای دارند و مصرف برق آنها بسیار پایین است. بنابراین شما می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی در مورد بالا بودن مصرف برق، کولرهای گازی جدید را خریداری کنید.

افزایش آلودگی هوا: جالب است که بدانید کولرهای گازی منجر به تولید گازهای مضر می‌شود. کولرهای گازی به خصوص کولرهای گازی پنجره‌ای بشدت آلاینده‌های مضر هوا را افزایش می‌دهند.

منافع کولر گازی بیشتر است یا مضرات آن

در قسمت بالا ما به صورت دقیق و بدون اغماض و کم کاری به توضیح مزایا و معایب کولر گازی پرداختیم. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در حالت کلی منافع کولر گازی بیشتر است یا مضرات آن؟ بهتر است از کولرگازی استفاده کنیم یا دیگر دستگاه‌های سرمایشی مانند کولرهای آبی و پنکه را در اولویت برای استفاده قرار دهیم؟

حتماً شما هم با خواندن قسمت مزایای کولر گازی وسوسه شدید که به جای استفاده از کولرهای آبی و پنکه، استفاده از کولرهای گازی را اولویت قرار بدهید. اما با خواندن قسمت معایب کولرهای گازی مصرف انرژی و قیمت بالا شما را دچار شک کرد! اگر تجربه استفاده از کولر های آبی را داشته باشید می‌دانید که برای خنک شدن محیط باید زمان زیادی کولر آبی را روشن بگذارید و به محض خاموش شدن کولر آبی محیط به سرعت دوباره گرم می شود.

این در حالی است که کولر گازی اگرچه قیمت بالاتری نسبت به کولر آبی دارد اما در مدت زمان کوتاهی محیط اطراف شما را خنک می‌کند. برنامه این شما می‌توانید خیلی سریع کولر گازی را خاموش کنید و این باعث می‌شود که در هزینه‌های شما صرفه جویی شود. اگر شما یک دید بلند مدت داشته باشید متوجه می‌شوید که قیمت بالای کولرهای گازی در بلند مدت می تواند کاملا اقتصادی باشد. همچنین اگر نگرانی مصرف بالای برق کولر گازی را دارید به شما پیشنهاد می کنیم که از مدل‌های کولر گازی جدید خریداری کنید؛ زیرا که مصرف انرژی برق زیاد برای کولرهای گازی قدیمی بوده است.