آموزشی

آشنایی با شرکت آمریکایی تکامسه

شرکت تکامسه یکی از شرکت های تولید کنندۀ کمپرسور است. این شرکت یکی از کمپانی های قدیمی امریکا به شمار می رود که پیشنۀ زیادی در تولید انواع کمپرسور های رفت و برگشتی، هرمتیک و … دارد. امروزه این کمپانی به عنوان یکی از شرکت های معتبر جهان در تولید انواع سیستم های تبریدی و کمپرسورها شناخته می شود. تاریخ تأسیس این شرکت به سال 1934 و پیش از جنگ جهانی دوم بر می گردد. مؤسس این شرکت ریموند هریک بوده که یکی از امریکایی دوستان قرن بیستم بوده که پس از شروع جنگ جهانی دوم تصمیم گرفت تولیدات شرکت خود را در خدمت نیروهای امریکایی در میدان جنگ قرار دهد. نقطۀ عطف این شرکت پس از پایان جنگ جهانی دوم بود که این شرکت به عنوان یک کمپانی خوش نام مطرح شد و خیلی زود توانست در بازار کمپرسور جهان اسمی برای خویش دست و پا کند. در ایران نیز کمپرسور های تکامسه در بازار هواداران خاص خود را دارد. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم با کمپانی tecumseh بیشتر آشنا شویم و به بررسی تولیدات این شرکت بپردازیم.

آشنایی با شرکت تکامسه

تاریخ تأسیس این کمپانی به سال 1934 بر می گردد. یعنی سالی که آقای ریموند هریک تصمیم گرفت تا شرکت خودش را با سرمایه ناچیزی که داشت راه بیاندازد. راه اندازی این کمپانی دست بر قضا با شروع جنگ جهانی دوم و درگیر شدن نیروهای امریکایی در جنگ همراه شد. اتفاقی که باعث شد تا ریموند هریک نیز تصمیم بگیرد به حمایت از نظامیان امریکایی بپردازد. این شرکت که در آن سال ها تولید کنندۀ انواع موتورهای پیستونی بود، توانست نقش مهمی در سال های جنگ بازی کند. با پایان جنگ جهانی و سایه افکندن پرچم صلح بر سراسر جهان، شرکت تکامسه نیز تصمیم گرفت به سراغ تولید انواع کمپرسور های پیستونی برود.

نقطۀ عطف نخست تکامسه همین حضور در جنگ جهانی دوم بود. پس از جنگ خوش نامی این کمپانی کمک کرد تا خیلی زود محصولات تولیدی اش مورد توجه دیگر شرکت های صنعتی و برودتی قرار بگیرد. با گسترش یافتن کسب و کار ریموند هریک، این مالک ثروتمند تصمیم به توسعۀ برند خود گرفت. توسعه ای که نقطۀ عطف دوم کمپانی تکامسه را به وجود آورد.

در سال 1956 کمپانی تکامسه تصمیم به خرید شرکت لاوسون گرفت. شرکتی که پیشینه ای پنجاه ساله داشت و تاریخ تأسیسش به سال 1895 میلادی برمی گشت. لاوسون در آن سال ها به عنوان یکی از قطب های تولید کنندۀ موتورهای گازوئیلی کوچک در امریکا شناخته می شد. با خرید این شرکت قدیمی، tecumseh نام و نشان برجسته تری برای خود دست و پا کرد و موفق شد در بازار تولید موتورهای کمپرسور نیز ورود کند.

این شرکت در سالیان گذشته فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. از فروش خط تولید موتورهای بنزینی خود گرفته تا ورودش به دنیای تولید برق صنعتی. در حال حاضر این کمپانی به عنوان یکی از غول های تولید کنندۀ کمپرسور و برق در امریکا شناخته می شود. این شرکت در کشورهای متعددی از جمله فرانسه، چین و هند نمایندگی فعال دارد و کمپرسورهای خود را تولید می کند. طبق آمار منتشر شده در قرن بیست و یکم، تعداد کارکنان کمپانی تکامسه به صورت مستقیم بیش از پنج هزار و هشتصد نفر است. به این آمار باید نمایندگی های فروش تکامسه و دیگر افرادی را که به صورت غیرمستقیم از این صنعت سود می برند اضافه کرد. این پیشینه ای که از این شرکت گفته شد، باعث شده تا به یکی از بزرگترین کمپانی های تولید کنندۀ کمپرسور در جهان تبدیل شود. به شکلی که امروزه از کمپرسورهای تولیدی تکامسه و دیگر محصولات این شرکت در صنایع متفاوت استفاده می شود.

پیشینۀ نام گذاری شرکت تکامسه به چه چیزی بر می گردد؟

اگر برایتان جالب است بدانید ریموند هریک نام شرکتش را از کجا گرفته است، می توانید پیشینۀ این نام را در قبایل سرخپوست امریکا جست و جو کنید. تکامسه یکی از رهبران قبایل سرخپوست نشین به نام شوونی است که در قرن هجده و نوزدهم میلادی می زیسته است. رهبری که موفق شد مبارزات خود را با متحد کردن کنفدراسیون های قبیله ای سرخپوستان آغاز کند و در نبردهای انقلاب داخلی امریکا با مهاجران رهبری سرخپوستان را بر عهده داشته باشد. تکامسه اعتقاد داشت با متحد کردن سرخپوستان و مبارزه با مهاجرنشینان غربی می تواند کشوری مستقل را شکل دهد و بومیان امریکا را رهبری کند. اینکه چرا هریک تصمیم گرفته این نام را برای شرکت خود انتخاب کند نیز به پیشینۀ اجدادش بر می گردد که به قبایل شوونی برمی گردد.

تولیدات شرکت تکامسه

امروزه این کمپانی در بازار تولید کمپرسور یک نام برجسته به شمار می رود. به شکلی که بسیاری از صاحبان صنایع در سرتاسر جهان ترجیح می دهند از کمپرسورهای این شرکت استفاده کنند. هدف تکامسه از همان ابتدای تأسیس بر تولید انواع کمپرسور متمرکز بوده است. مهم ترین محصول تولیدی این شرکت نیز کمپرسورهای هرمتیک است. نخستین مرتبه تولید این کمپرسورها از tecumseh و در سال 1938 شروع شد. محصولی که خیلی زود توانست بازار تولید یخچال های معمولی و فریزر را متحول کند و عملکرد و طول عمر این محصولات را به شکل چشمگیری افزایش دهد. دیگر محصول تولیدی این شرکت نیز دستگاه های تهویۀ هوای پنجربه ای بود که در سال 1947 به تولید انبوه رسید و نقش ویژه ای در پیشرفت ساخت دستگاه های تهویه مطبوع امروزی داشت. اگر امروز از سیستم های تبریدی پیشرفته ای مثل انواع چیلر های ابزوربشن و چیلر های تراکمی استفاده می کنیم، باید این فناوری را مدیون شرکت های پیشرویی همچون تکامسه باشیم.

امروزه این کمپانی در تولید انواع کمپرسورهای صنعتی و نیمه صنعتی فعالیت دارد و انواع کمپرسورهای مدرن را تولید می کند. نکته ای که در بازار کمپرسور شایع است، این است که کمپرسورهای این شرکت را بیشتر با نام کمپرسور فرانسوی می شناسند. دلیل این نام گذاری به یکی از نمایندگی های بزرگ کمپانی تکامسه بر می گردد که در کشور فرانسه واقع شده است. اگرچه تکامسه در کشورهایی مثل چین و هند نیز شرکت های تولید کنندۀ فعالی دارد، اما به این خاطر که در دهه های نخستین شکوفایی کشور این فرانسوی ها بودند که بخش های صنعتی نفت و گاز کشور را مدیریت می کردند، کمپرسورهای تکامسۀ تولید فرانسه از محبوبیت بیشتری در نزد صنعتگران بهره می برد. به همین خاطر اغلب این محصول را با نام کمپرسور فرانسوی می شناسند.

کیفیت تولید و هزینه های خرید

کمپرسورهای تولیدی شرکت تکامسه نسبت به سایر رقبایش مثل دانفوس یا سکاپ قیمت اولیۀ بالاتری دارد. اما با توجه به کیفیت بالای محصولات تولیدی این کمپانی، همچنان کمپرسورهای تکامسه از محبوب ترین گزینه های موجود در بازار صنعت ایران به شمار می رود. طبیعتاً وقتی عملکرد دستگاه و طول عمر آن را در نظر بگیرید، استفاده از یک کمپرسور گران قیمت تر توجیه اقتصادی نیز خواهد داشت.

جمع بندی

شرکت تکامسه یک کمپانی امریکایی است که در سال 1934 و به وسیلۀ ریموند هریک پایه گذاری شده است. این شرکت در سال های نخستین جنگ جهانی دوم به شکوفایی رسید و در سال 1938 با رونمایی از نخستین کمپرسور هرمتیک خود خیلی زود توانست جایگاه قابل توجهی در بین صنعتگران دنیا پیدا کند. تولید کمپرسورهای هرمتیک باعث ایجاد جنبشی مثبت در صنایع تبریدی و تولید انواع یخچال فریزرها شد. دیگر نواوری شرکت تکامسه در قرن بیستم میلادی به تولید نخستین سیستم تهویه هوای پنجره ای بود که در سال 1947 تولید شد. امروزه این شرکت یکی از تولیدکنندگان مهم انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی، هرمتیک، اسکرو و … است. به طوری که در بسیاری از کشورهای دنیا نمایندگی فعال دارد. در ایران کمپرسورهای تولیدی شرکت تکامسه اغلب به عنوان کمپرسورهای فرانسوی شناخته می شود. این شکل نام گذاری به خاطر محبوبیت کمپرسورهای تولیدی تکامسه در کشور فرانسه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *