ساختن سردخانه در مقیاس موردنظرتان یک راه خوب برای حفظ و نگهداری محصولاتی با مقدار کم است. روش و نحوه ساخت سردخانه کوچک راحت تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد؛ اگر چه این کار دقت بسیاری هم لازم دارد و مهم است که با متخصصین این حوزه مشورت کنید.

 در این راستا مهم است که اصول پایه‌ایی و اساسی نحوه ساخت سردخانه را یاد بگیرید. این پیشنهاد ضمانتی برای گرفتن بیشترین سود از سرمایه گذاری شما است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با اطلاعات پایه‌ایی آشنا کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سردخانه چیست؟

سردخانه یک محفظه عایق بندی شده با کنترل دما است که برای محافظت از موادی استفاده می‌شود که دچار فساد احتمالی یا از دست دادن کیفیت می‌شوند.سردخانه ها معمولا در انبارها، رستوران ها و مراکز تجاری استفاده می شوند. آنها بسته به نیاز می توانند به اندازه 1000 فوت مربع یا کوچکتر باشند. معمولا هنگام ساخت یک سردخانه کوچک هدف شما این است که دمای محصولاتتان را در دمای انجماد یا کمی کمتر از آن حفظ کنید که در سردخانه‌های کوچک معمولا زیرصفر یا بالای صفر هستند. هدف سردخانه محافظت از مواد مصرفی در برابر عواملی که سلامت و کیفیت آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

برنامه ریزی برای ساخت سردخانه

ساخت سردخانه کوچک نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. نحوه ساخت سردخانه کوچک و اجرای آن شامل مواردی فراتر از هزینه‌های قطعات است. مواردی مثل اندازه فیزیکی، مشخصات عایق، مفاهیم جریان هوا، نصب قطعات الکتریکی و هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده احتمالی و غیره می‌توان نام برد. شروع این پروژه با انتخاب محدوده و تعیین اندازه ها است و هنگامی که این اندازه‌گیری‌ها مشخص شود نوبت به برنامه ریزی می‌رسد، چرا که هرگونه تاخیر ممکن است باعث اختلال در پروژه شود یا به هر دلیل هزینه‌های غیرضروری را افزایش دهد.

تعیین مکان مناسب برای سردخانه

انتخاب یک مکان مناسب یکی از مهم ترین مراحل در ساخت یک سردخانه کوچک است. همانطور که می‌دانید هوای سرد به دلیل سنگین بودن تمایل به پایین آمدن دارد پس مهم است که سردخانه در سایه قرار بگیرد. محدوده موردنظر شما لازم است به برق و همچنین آب برای اهداف بهداشتی، دسترسی داشته باشد. همچنین باید دور از دسترس حیوانات قرار بگیرد. راه دیگر برای تعیین مکان سردخانه کوچک این است که حسگرهایی در در خارج و داخل محدوده برای نظارت بر دما و رطوبت در بازه های زمانی مشخص، نصب کنید. در این روش  بررسی  دقیق تر داده ها را برای شما امکان پذیر خواهد کرد.

انتخاب عایق مناسب سردخانه کوچک

برای انتخاب عایق مناسب برای سردخانه کوچک نیاز است که به جزییات بیشتری دقت کنید چرا که انواع مختلفی از عایق وجود دارد. به طور کلی عایق مناسب به میزان قابل توجهی مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. یعنی هر چه عایق بندی دقیق تر باشد به سیستم خنک کننده سردخانه  کوچک کمتر فشار وارد می‌شود.

انواع عایق بندی

  • عایق پلی استایرن اکسترود شده یا اکس پی اس  ((xps
  • عایق پلی یورتان (PU )
  • عایق پلی استایرن منبسط شده (EPS)

عایق های پلی استایرن مناسب کف سردخانه هستند و از طرفی دیگر عایق های پلی یورتان که به شکل ساندویچ پانل هستند، بیشتر تولید می‌شوند و این نوع عایق ها مناسب دیوارها و سقف سردخانه هستند. یکی از چالش‌ها هنگام نصب و بهره برداری سردخانه کوچک اتصال درست دقیق ساندویچ پانل‌ها با همدیگر است و بهترین برای حل این چالش، کاهش درز‌های متصل شده  بین ساندویچ پانل‌ها است. صرف نظر از اینکه چه عایقی را برای پروژه سردخانه کوچک خود انتخاب می کنید، حتما از متخصصین در این زمینه مشاوره بگیرید که بهترین محصول را با توجه به نیازتان انتخاب و نصب کنید.

نصب قطعات سردخانه کوچک

مهم است قطعات الکتریکی به درستی نصب شوند تا از عملکرد بهینه و فرسودگی موتور مطمئن شوید.  این قسمت شامل دماسنج‌های متصل به ترموستات  برای میزان داغ شدن و در صورت نیاز به صدا درآوردن زنگ هشدار است. نکته ایی که لازم است به آن توجه کنید این است که هر مدار اتصال باید از قبل تنظیم شده باشد. چک کردن قطعات و اتصالات و همینطور استفاده از فناوری‌های جدید  باعث می‌شود سردخانه شما بهینه تر باشد و هزینه‌ها در آینده افزایش پیدا نکنند.

مانند خنک کننده‌ی جدید HFCs (HydroFluoroCarbons که می‌تواند دمای محیط را بسیار پایین بیاورد و همچنین امروزه استفاده از سیستم‌ اسپرینکلر آتش نشانی به جلوگیری از تلفات احتمالی ناشی از خطرات آتش‌سوزی کمک می‌کند. این تکنولوژی کمک می‌کند محصولات شما  در امان بماند.

سیستم خنک کننده

یک سیستم خنک کننده شبیه به یک اتاقک با ضخامتی حدود 10 تا 15 سانتی متر است به طورکلی  انتخاب سیستم خنک کننده هم در انتخاب کمپرسور، کندانسور و اوپراتور نقش اساسی دارد.  کمپرسور انواع مختلفی دارد  که معمولا در سردخانه های کوچک، کمپرسور هرمتیک استفاده می‌شود چون این نوع کمپرسور قدرت کمتر و همچنین و قیمت کمتری دارد. کار کمپرسور این است که گاز مبرد جذب شده از سردخانه را فشرده می‌سازد و باعث می‌شود حجم گاز کاهش و در نتیجه دما هم افزایش پیدا کند. این انرژی جذب شده از سردخانه به بیرون انتقال پیدا می‌کند.

 

هزینه ساخت سردخانه کوچک

هزینه ساخت سردخانه کوچک به عوامل مختلفی مانند تجهیزاتی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه ساخت یک سردخانه کوچک با توجه به نیازتان می‌توانید از متخصصین شرکت دی  کول کمک بگیرید. کارشناس‌های ما در کمترین زمان ممکن شرایط و هزینه‌ها را به شما اعلام خواهند کرد. برای استعلام از مشاورین با شماره 7768001 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

ساخت سردخانه کوچک سفارشی راحت تر از آن است که به نظر می‌رسد و همچنین مزایایی مانند صرفه جویی در انرژی و هزینه‌های آتی و همچنین مناسب با محدوده موردنظرتان را به دنبال  دارد. مهم است در این مسیر از کارشناس‌ها و متخصصین این حوزه کمک بگیرید تا هزینه های بیشتری در آینده به شما تحمیل نشود. در نهایت، زمانی که همه مراحل را با دقت و به درستی انجام دهید. دستیابی به نتیجه موردنظر در کنار حداقل هزینه که هدف اصلی هر کسب‌وکاری است، رضایت شما و مشتریانتان را به همراه خواهد داشت. شرکت دی کول نیز تا حصول نتیجه موردنظر در کنار شما خواهد بود.